Autori izložbe: dr. sc. Dražen Kušen i Dario Mlinarević
Iz teksta izložbe:
„U predvečerje Prvog svjetskog rata Osijek je bio dobro razvijeni grad koji je prilično obećavao. Naime, u jeku modernizacije hrvatskoga društva i gospodarstva u drugoj polovici 19. stoljeća, Osijek je iskoristio šansu i postao jedan od većih hrvatskih gradova, grad koji leži na velikoj rijeci, metropola regije koja je gotovo u cijelosti njemu gravitirala, okružen nepreglednim oranicama, poljima i šumama koje su posvuda obilovale tlom, vodom i urodom. U tim je prilikama modernizacija gospodarstva na prijelazu stoljeća i početkom 20. stoljeća utjecala na snažnu industrijalizaciju koja je tražila sve veće izvore kapitala, povezanost sa vodećim bankama u Monarhiji i trajne veze s gospodarskim komorama diljem Europe.
Prvi svjetski rat je bacio sjenu na Europu i svijet. Tako je i na lokalnoj razini prekinuo uznapredovali gospodarski razvitak i znatno poremetio do tada uspostavljene gospodarske odnose. Povezanost osječkoga gospodarstva sa srednjoeuropskim gospodarstvom je i dalje trajno vidljiva tijekom Prvog svjetskog rata u svim segmentima gospodarstva, proizvodnje, transporta i trgovine. Međutim, na razini svakodnevnog života, pod ratnim su se utjecajima događale negativne promjene koje utječu na neprestani rast cijena, otežanu nabavu energenata, sirovina, proizvoda i živežnih namirnica, uz istovremeni pad kupovne moći stanovništva.
Političke promjene koje su uslijedile 1918. godine promijenile su položaj grada Osijeka i njegovog gospodarstva, izmjestile ga iz njegovog dotadašnjeg srednjoeuropskog gospodarskog okruženja i stavile ga u novo istočnoeuropsko i jugoslavensko gospodarsko okruženje i njegove utjecaje.“
U uvodnom dijelu izložbe kontekstualizirano je vrijeme početka rata i veze osječke Trgovačko-obrtničke komore s ostalim komorama u Europi te ilustrirano financiranje rata, veze osječkog gospodarstva s europskim bankama, životna osiguranja i prikupljanja ratne pripomoći. Središnji dio izložbe ilustrira europske industrijske veze s Osijekom prezentirane kroz memorandume mađarskih, austrijskih, njemačkih i čeških tvrtki. U nastavku je ilustrirano stanje i poteškoće gospodarstva u ratu, kroz način službenog dopisivanja, promet roba u ratnim uvjetima, oskudicu sirovina, proizvoda i energenata te povećanja cijena. Izložba završava ilustracijom drastične krize energenata 1917., osvrtima na ratne gospodarske probleme iz dnevnog tiska te posvetom izložbe: „Čovjek, ozemlje, rijeke i prometnice, prirodni resursi, ideje i uloženi trud, u miru i u ratu čine okosnicu svih zbivanja koja nazivamo gospodarstvom. Pisane tragove toga gospodarstva u Osijeku za vrijeme Prvog svjetskog rata u obliku izložbe posvećujemo spomenu svih onih koji su te trenutke živjeli i svih onih koji su zapise o njima stvorili, oblikovali i očuvali do danas!“